Зберігання картоплі - технології, умови, секрети

Зберігання картоплі

Зберігання картоплі - ключовий елемент вирощування. При правильних умовах зберігання цим свіжим овочем можна насолоджуватися і в весняний період. Способи зберігання картоплі, залежать від масштабів виробництва, якщо це підприємства з вирощування, картоплю зберігають у спеціально обладнаних сховищах, якщо ж це невеликі обсяги його зберігають в домашніх умовах, проте самі принципи залишаються однаковими.

Підготовка до закладки

Перш ніж закладати картоплю на зберігання її потрібно ретельно перебрати. Потрібно не допустити потрапляння в загальну масу бульб пошкоджених хворобами та шкідниками, порізаний, битий, і т.д.. Також перед закладкою картоплю необхідно просушити на відкритому повітрі протягом декількох годин.

Це сприяє зміцненню шкірки, підвищує стійкість картоплі до механічних пошкоджень, гальмує розвиток збудників хвороб.

Оптимальний режим зберігання

Оптимальний режим зберігання

Під час зберігання розрізняють такі основні періоди: лікувальний, період пониження температури і основний.

Лікувальний період починається відразу після збирання і триває від 5 днів до 3 тижнів залежно від ступеня визрівання і наявності механічних пошкоджень. Максимально довгий лікувальний період близько 20 днів необхідно проводити коли температури станови 11 - 13 °С його можна скоротити до 10 днів коли температура зберігання становить 17 - 19 °С.

Після закінчення лікувального періоду настає плавний перехід до зниження температури. Під час цього температуру від 15 - 18 °С необхідно знизити до 2 -4 °С. Темпи зниження температури становить 0,5 °С за добу. Тривалість періоду зниження температури залежить і від сорту.

Чим пізніше сорт дозріває, тим довше триває період зниження. Після досягнення оптимальних показників настає основний період зберігання. При 2 - 4 °С гальмуються всі біохімічні та фізіологічні процеси всередині бульб.

Взимку настає стан глибокого спокою бульб. Великий вплив на збереження картоплі має відносна вологість повітря. Оптимальні показники тут становят 90 - 95 %. Підвищення вологості стимулює утворення паростків, що не допустимо. Підвищення більше 95 % призводить до утворення крапельної вологості на поверхні бульб і як наслідок викликає розвиток хвороб і втрату врожаю.

зберігання картоплі в погребіЗберігання картоплі взимку в льосі

У селах картоплю зберігають в погребах, які оснащують витяжною вентиляцією. Льох повинен мати хорошу теплоізоляцію, тобто захищати врожай взимку від переохолодження і в інші періоди року від високих температур.

Кращим матеріалом для зовнішнього утеплення є пінопласт для внутрішньої гідроізоляції краще використовувати гарячий бітум, обклеювання руберойдом або поліетиленовими матеріалами.

Погреб или подвал должен иметь отличную вентиляцию, которая обеспечит удаление лишней влаги и поддержания необходимых температур. Так приточная труба должна быть на 0,5 м выше пола, а ее верхний конец на 0,5 – 0,8 м выше уровня земли. Вытяжная труба должна брать начало от потолка и быть на 2,-3 метра выше приточной.

Льох або підвал повинен мати відмінну вентиляцію, яка забезпечить видалення зайвої вологи і підтримку необхідних температур. Так припливна труба повинна бути на 0,5 м вище підлоги, а її верхній кінець на 0,5 - 0,8 м вище рівня землі. Витяжна труба повинна брати початок від стелі і бути на 2, -3 метри вище припливної. Чим більше різниця висот, тим вище рівень повітрообміну.

Зберігання картоплі на балконі

Багато людей заготовляють картоплю з осені і зберігають її взимку на балконі або лоджії. Ящик з картоплею повиннен займати місце на балконі так, що б не закривати вікно. Утеплюють ящик для зберігання пінопластом товщиною 10 -15 см. Всередині камеру облицьовують органопластіком, вагонкою або матеріалами, що мають гідроізоляційні властивості.

Для підтримки температури встановлюють 2 сині лампочки потужністю 40 -60 Вт,. Так само необхідно встановити термометр для контролі. На протилежних сторонах встановлюють до підлоги приточную трубку, а у верхній кришці - витяжну. Ящик для зберігання оснащують полками для продуктів. Необхідно так само контролювати температуру взимку не давати опуститься їй до +2 °С або підвищуватися більше +5 °С.

Так само в квартирі або на утепленому балконі можна влаштувати невелике картоплесховище, яке являє собою тумбочку ящик. Бульби завантажують через верхню кришку, а дістають з під нижньої, до якої під кутом прикріплена відбивна дошка.

Коли кришка трохи відкрита, дошка притримує картопля, що б той не висипався. Нижній шар бульб висипається для потреб, а верхній поповнюється свіжим картоплею, таким чином постійно йде оновлення.