Вирощування картоплі, технології та методи

Технологія вирощування картоплі включає в себе багато елементів, кожному з яких потрібно приділяти особливу увагу.

Перш ніж почати огляд кожного елемента технології вирощування картоплі слід виділити два основні методи її вирощування - це гребневий метод, коли її підгортають та вирощування картоплі без гребенів. На важких запливаючих грунтах проводити підгортання обов'язково, якщо грунту легкі піщані картопля не підгортають.

Все це пояснюється підвищеними вимогами бульб до пухкості грунту і наявності в ньому повітря. Вирощування не допускається на переущільнених грунтах, так як безпосередньо урожай формується в самій землі.

Підготовка ділянки

Картоплю не можна садити після пасльонових культур - перець, баклажани, помідори, ну і зрозуміло після самої картоплі. Постійне вирощування картоплі на одному місці протягом декількох років призводить до накопичення в грунті хвороб і шкідників та однобічному виносу поживних елементів.

З осені необхідно підготувати грунт - прибрати бур'яни, внести добрива, скопати або зорати ділянку на глибину 25 - 27 см. Навесні необхідно розпушити верхній шар грунту, щоб з нього не випаровувалася волога.

 

Тому вирощування картоплі включає в себе наступні заходи:

Підготовка насіння картоплі до посадки

Підготовка насіння картоплі до посадки

Для того , що б картопля швидко і дружно зійшла її необхідно проростити. Пророщування проводитися в теплому приміщенні при температурі від 15 ° С до 20 ° С. Дуже важливим є наявність світла в приміщенні. Якщо пророщувати в темряві паростки виходять тонкими і білими при цьому легко обламуються.

Якщо насіннєву картоплю висвітлювати - паростки будуть короткими, товстими і добре триматимуться на клубні.

Посадка картоплі

Коли грунт добре прогріється до 9 - 10° С; картоплю необхідно висаджувати в землю. Посадка дуже важливий момент, необхідно все зробити правильно, так як помилки не можливо буде виправити.

Методи посадки картоплі слід розділити на ручний і механізований, посадку картоплі на присадибних ділянках в основному використовують ручну. Схема посадки вибирається з цільового використання картоплі - якщо це ранні насіння і вони не будуть зберігатися , посадку роблять густішою, якщо на зберігання - тоді рідше.

Найбільш поширені схеми для ранньої картоплі - 50 на 30 або 60 на 25, для пізнього 60 на 30 або 75 на 25. Існує так само квадратно- гніздовий спосіб посадки картоплі, при цьому відстань в ряду і міжряддя однакові 40 на 40 або 45 на 45.

Глибина посадки бульб так само дуже важлива, слід садити неглибоко на 6 - 8 см.

Догляд за картоплею

Високий урожай картоплі можна отримати лише при ретельному догляді за картоплею. При появі сходів необхідно провести підгортання бульб при цьому висота гребеня може бути і 30 см у висоту - чим вище гребінь, тим краще.

При вирощуванні картоплі грунт потрібно постійно тримати в розпушеному стані не допускати пересихання або перезволоження .

Так само важлива боротьба з бур'янами, їх краще всього знищувати на початку вегетації, так 3 - 4 рази за сезон бур'яни потрібно прибирати з площі.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Використання агрохімікатів при вирощуванні картоплі суто особиста справа, а при сучасній інтенсивності технології вирощування воно стає обов'язковим. Хвороби картоплі такі як фітофтороз, альтернаріоз контролюють препарати фунгіциди.

Високий урожай картоплі можна отримати при проведенні 4 -5 обробок за весь період вирощування. Основним же шкідником на картоплі є колорадський жук його кількість можна контролювати або вручну (якщо це не великий ділянка) або використовувати хімічні засоби.

Сучасний ринок пестицидів пропонує дуже великий вибір, важливо використовувати фірмові препарати і остерігатися підробок.

Збирання картопліЗбирання картоплі

Коли копати картоплю? Коли бадилля зів'яне, а шкірка перестае обдиратися, слід почати прибирання. Важливо що б бадилля було напівсухим, так як в м'ясистому бадиллі є ще важливі елементи, які надходять в бульби.

Не варто залишати на площі бадилля і дрібні бульби так як вони стають накопичувачами хвороб і шкідників на наступний рік. Картоплю необхідно прибирати дбайливо, не упускати не бити бульби в іншому випадку зберігаєтися вона буде погано.

Відразу після збирання її необхідно просушити на сонці протягом декількох годин.

Зберігання картоплі в зимовий період

Перед закладанням картоплі на зберігання, його необхідно перебрати. Потрібно виключити хворі, порізані , уражені шкідниками бульби. Перед закладанням необхідно продезинфікувати і підготувати сховище для картоплі, там має бути сухо і чисто.

Оптимальна температура зберігання картоплі становить 5 -10° С.

Вирощування картоплі складний процес , якщо все зроблено правильно ви будите насолоджуватися свіжими бульбами картоплі цілий рік.